Uncategorized

İnsan Neden Yazar?

Yazmayı öğrendim öğreneli yazıyorum ben aslında. Hala da saklarım bütün yazdıklarımı; sakın okuma diye uyarılarla doldurduğum günlüklerden, bugüne kadar yazdığım ne varsa. İlk başta bir günümün nasıl geçtiğini anlatmışım sadece, sonra büyüdükçe duygularımı yazmaya başlamışım, neyi sevdiğimi, neyin beni üzdüğünü. Sonra şiirler yazmışım, bazen ufak denemeler dünya hakkında. Tıpkı yüzeysel bir merhaba ile başlayıp, zamanla derinleşen arkadaşlıklar gibi ilerlemiş kağıt ve kalemle olan ilişkim.

Peki neden yazıyorum ya da neden yazıyoruz.

Doğamızda paylaşmak var çünkü. Çünkü en iyi dinleyicidir kağıt ve kalem, soru sormayan, yargılamayan. Sen anlatırken, vereceği cevabı düşünüp, dinliyormuş gibi yapanlara benzemeyen.

Çünkü anlatmak ve anlaşılmak ister insanoğlu; ve aslında en gizli yazılar bile hep bir okuyucuya yazılır. İlkokulda köşe bucak saklasakmış olsak da günlükleri, bir yanımız hep okusun isterdi anne-babamız, belki daha iyi anlarlar bizi diye.Sevdiklerimize kızgınlıkları yazarız bazen, bir gün okurlar belki diye.

Bazen de gelecekteki kendimize yazarız, anlayalım kendimizi ve hatırlayalım geçmişi diye ya da bir özür mektubudur yazmak, geçmişteki benden gelecekteki benliğe.

Yazarız çünkü bazılarımız yazmadan düşünemeyiz, yazmadığımız zamanlarda hayat bir film biz bir seyirciymiş gibi hissederiz.

Yazarız çünkü yaşamaktır yazmak, yazılanları yaşarken.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s