Uncategorized

Bir Penguen İnceliğinde Yaşayabilmek

Bir penguen inceliğinde yaşayabilsek hayatı keşke.
Koloniler halinde yaşamalarına rağmen, organize olabilmek için bir lidere ihtiyaç duymayan, liderlik savaşına girmeyen ve asla birbirleri arasındaki uyumu bozmayan penguenler gibi. Onlar gibi yaptığımız işlerde kendimizi öne çıkarma hırsıyla tutuşmadan, sadece her yaptığımız işi en iyi şekilde yapmaya çalışabilsek; kazanmak kadar kazandırmanın da önemli olduğunu hatırlayarak.

Soğuk havalarda yan yana durarak çemberler oluşturan; kimin çemberin dış tarafında kalarak soğuğu göğüsleyeceği konusunda hiçbir kargaşa yaratmayan ve asla kaytarmaya çalışmayan penguenler gibi. Anlayabilsek keşke zorluk ve tehlikelerden korunmanın birlik olmaktan geçtiğini ve her zorlukta bin parçaya ayrışacağımıza daha da sıklaştırsak çemberimizi; gücümüzü güçsüzlerimizi korumak için kullanarak.

Çocuklarının, eşlerinin ve arkadaşlarının seslerini ezberleyen penguenler gibi iyi dinleyebilsek birbirimizi. Koloniler halinde yaşasalarda gerektiğinde bireyselliğe de önem veren penguenler gibi. Soğuğun geçmesine izin vermeyecek kadar yakın, gerektiğinde ise mesafeli; ama asla birbirimize sesimizi duyuramayacak kadar uzaklaşmayarak.

Kanatları olduğu halde uçamayan ve bundan da hiç şikayet etmeyen, deniz kuşları, penguenler gibi yaşayabilsek keşke. Anlayabilsek bazılarımıza uçmak bazılarımıza ise iyi birer yüzücü olmak için verilmiştir kanatlar; ve ne bir eksiklik vardır bunda ne de bir fazlalık. Kabul edebilsek biz de farklılıklarımızdaki güzelliği.

Hayatı boyunca tek bir eş seçen ve ona bağlı kalan penguenler gibi sadakatli olabilsek, ailenin sosyal hayatının çekirdeği olduğunu unutmayarak.

Bir penguen inceliğinde yaşayabilsek hayatı keşke, kırmadan, incitmeden, ben derken bizi yok etmeden.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s