Uncategorized

Detaylarda Saklıdır Güzellik

 

Hızlı yaşıyoruz hayatı, frenleri patlamış bir kamyonun yokuş aşağı gitmesi gibi, gittikçe hızlanarak. Hep hızla, ileriye doğru devam ediyoruz, nereye gittiğimizi bilmesek de durmak korkuttuğu için son hız gitmeye devam ediyoruz. Gün başlamış olsun diye uyanıyor, gün bitmiş olsun diye uyuyoruz. Pazartesi sendromlu, salı, çarşamba, perşembenin cumaya yaklaştırıyor olmaktan başka bir anlamı yok. Bu hıza kaptırmış giderken, bütün güzelliklerinden mahrum kalıyoruz hayatın. Hep detaylarda kaybolma derler ya aslında biz detaylarda kaybolamadığımız için mutlu olamıyoruz.

Nefes almaktan başlasak mesela detaylarda kaybolmaya, gece gündüz durmaksızın nefes alırken, bir beş dakika gözlerimizi kapatıp, aldığımız her nefesin nasıl mucizevi bir şekilde önemli olduğunu özümseyerek. Her şeyi bırakıp o an sadece nefesimizin detaylarını hissetsek, aldığımız oksijenin vücudumuzda nasıl hareket ettiğini takip etsek, göğüs boşluğu ve akciğerlerimizin nasıl genişlediğine, diyaframın nasıl düzleştiğine, temiz havanın akciğerlerimize nasıl dolduğuna dikkat kesilsek.

Yemek yerken, çok acıkmıştım, doymak için yiyorum fütursuzluğu içerisinde yemek yerine, ilk lokmamızı ağzımıza almadan ya da sosyal medyada paylaşmak üzere resmini çekmeden önce çok değil sadece birkaç dakika düşünsek; hangi çiftçinin emeği vardı diyetteyim diye yediğimiz o salatada, ya da kendimizi ödüllendirmek adına aldığımız o çikolata Fildişi Sahillerinde çikolatanın tadını bile bilmeyen bir kakao işçisinin sayesinde mi üretilmişti acaba. Yavaş yavaş, tadını alarak yesek, kolay elde etmiş olsak da kolay varolmadığını bilerek ve şükrederek.

Dinlediğimiz müziği, sindire sindire dinlesek mesela, gözümüzü kapatsak ve piyanistin parmaklarının piyanoda tek tek gezindiğini düşünsek; her bir notanın yankılanışına kulak vererek, bütün detaylarını hissederek.

Yolda yürürken, telefon elimizde mesajlaşmak yerine, bütün olarak ezberlediğimiz ama resmini çizmek istesek çizemeyeceğimiz çevremizin detaylarına baksak. Üzerine basmak üzere olduğumuz, kendi ağırlığının 10 katı ağırlıkta kırıntıyı yüklenmiş karıncayı ya da büyük bir azimle kaldırım taşlarının arasından açmış papatyayı farkederek. Korkarak yere inip, sağa, sola tekrar sağa ve sola bakıp, bir çalı parçasını kaptığı gibi kaçan serçenin heyecanla çarpan kalbinin sıcaklığını kalbimizde hissetsek.

Çiçekler kadar dikenleri de görsek, tek tek dizilmiş, damarları çizgi çizgi sıralanmış yaprakları da; çiçeğin üzerine konmuş bal arısını da, nokta büyüklüğündeki böceği de. Sonra yanımızdan geçen kedinin asaletli yürüyüşüyle kendimize bir çeki düzen versek.

İnsanlara baksak, telefonlar, tabletler yerine, yolda, restoranda, mağazada, otobüste, metrobüste, insanları okumaya çalışsak, mükemmel olmayan detaylarının güzelliğini görsek insanoğlunun, küçüklü büyüklü yan yana dizilmiş parmaklarının mesela. Göz göze geldiğinde suçüstü yakalanmış çocuklar gibi kaçan göz bebeklerini görsek, yüzünde oluşan çizgilerin hikayelerini düşünsek.  Sevdiğimiz insanların yüzüne baksak, hem ilk defa hem de son defa bakıyor gibi, ezberlemeye çalışsak kusurlarında saklı o kusursuz güzelliğini.

Hani Bedri Rahmi Eyüpoğlu demiş ya  “Ey beni tek bir şey sanan, koluma, bacağıma, başıma ve gövdeme ayrı şahsiyetler gibi bakmadıkça beni anlayamayacaksın” diye; biz de bu gözle bakmadıkça, ne hayatı ne de birbirimizi anlayabileceğiz.

Advertisements

3 thoughts on “Detaylarda Saklıdır Güzellik

  1. Kelimesi kelimesine katıldığım yazı olmuş kaleminize sağlık.Ama bi kaç senedir benim de kafam da soru işaretlerine sebep olan bi durum var. Yazınızda da belirttiginiz sendromlu bi pazartesinin ve hemencecik hafta sonunu getiren günlerin hızına yetişememek.Aslinda hayata…Ne kadar derinden yaşamaya calişsakta hayatı hep biseyler eksik.Cok hizli tükenen bi zaman kavramı icinde hic biseye doyamadan ilerliyoruz.Savruluyoruz

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s